Przejdź do treści
okulary lecznicze kobieta

Okulary lecznicze – czym są i kiedy je nosić?

    Dolegliwości narządu wzroku można leczyć z wykorzystaniem odpowiednio dobranych okularów. Również mogą one spełniać funkcję profilaktyczną, zapobiegając niekorzystnym objawom i chorobom. Okulary, które służą do tego celu, to tak zwane okulary lecznicze. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy główne kwestie!

    Spis treści:

    Okulary lecznicze – co to jest?

    Pojęcie jak okulary lecznicze jest bardzo szerokie i odnosi się ono do różnych rodzajów okularów, jakie stosowane są w celach leczniczych.

    Mogą być one używane zarówno w przypadku wad wzroku, jak i chorób oczu. Dodatkowo pozwalają one na prowadzenie profilaktyki, aby zapobiegać dolegliwościom dotykającym narządu wzroku.

    Najczęściej okulary lecznicze kojarzone są z okularami korekcyjnymi, ale warto wskazać, że nie są to jedyne okulary, jakie mają takie właśnie właściwości. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, aby znaleźć odpowiednie okulary tego typu dla siebie i korzystać z nich komfortowo.

    Rodzaje okularów leczniczych

    Okulary lecznicze można podzielić na trzy główne kategorie, a dokładnie są to:

    • okulary korekcyjne
    • okulary blokujące niebieskie światło
    • okulary ajurwedyjskie

    Dodatkowo w ramach powyższych typów okularów występują także ich konkretne podtypy, które również dobierane są zależnie od dolegliwości, z jakimi boryka się osoba, która ma je nosić.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat okularów leczniczych, zapraszamy do dalszej lektury!

    Okulary korekcyjne

    Najczęściej okulary lecznicze kojarzone są z okularami korekcyjnymi. Są to okulary przeznaczone do korygowania wad wzroku.

    Wady wzroku dotykają obecnie wielu osób i mogą pojawiać się już u dzieci. Często też osoby, które przez długi czas nie miały problemów z ostrością widzenia, zaczynają mieć je w podeszłym wieku, co wynika z naturalnych procesów starzenia.

    okulary korekcyjne kobieta

    Okulary lecznicze korekcyjne mogą być używane przede wszystkim w poniższych dolegliwościach:

    • krótkowzroczność
    • nadwzroczność
    • starczowzroczność
    • astygmatyzm

    Krótkowzroczność jest dolegliwością, w której dochodzi do wady soczewki oka powodującej zamazane widzenie dali. Wobec tego osoba z tą wadą wzroku widzi dobrze to, co znajduje się blisko niej, natomiast im dalej znajduje się obraz, tym jest on bardziej niewyraźny. W przypadku badania wzroku dobiera się wtedy odpowiednie soczewki korygujące, które nazywane są potocznie „minusami”, ponieważ wada oznaczana jest tym symbolem razem z określeniem dioptrii.

    Nadwzroczność, również określana jako dalekowzroczność, jest dolegliwością, w której dochodzi do zaburzenia widzenia do bliży. Wobec tego osoba z taką wadą wzroku widzi ostro przedmioty znajdujące się z dala, natomiast te blisko są dla niej zamazane. Wadę tę często można rozpoznać po odsuwaniu od siebie gazety, smartfona. W tym przypadku stosowane są okulary lecznicze z „plusami”.

    Starczowzroczność jest dolegliwością, która polega na pogorszeniu widzenia na bliskie odległości. Dochodzi do niej na skutek procesu starzenia się organizmy, gdy zmniejsza się elastyczność soczewki oka. Jest ona często mylona z dalekowzrocznością. W przypadku tego typu wady dochodzi do jednoczesnego problemu z widzeniem do bliży i do dali, dlatego też wykorzystuje się wtedy odpowiednie okulary, które nazywane są progresywnymi. Pozwalają one na uzyskanie większego komfortu widzenia. Używane są również okulary dwuogniskowe z dwoma osobnymi soczewkami, lecz nie są one tak wygodne jak okulary progresywne.

    Astygmatyzm jest natomiast dolegliwością, w której dochodzi do zaburzenia symetrii oka. Wobec tego mogą pojawić się wtedy problemy z niewyraźnym widzeniem w pionie albo w poziomie, co odbierane jest jako zamazany obraz w jednym z tych kierunków w każdej odległości. Stosowane są wtedy odpowiednie rodzaje szkieł cylindrycznych, które mogą załamywać promienie światła w różnych kierunkach. Niestety, w tym przypadku nie można w pełni skorygować wady za pomocą okularów leczniczych.

    Aby dobrać odpowiednie okulary lecznicze zależnie od wady wzroku, konieczne jest udanie się na badanie do okulisty albo do optometrysty. Wtedy specjalista może dokładnie sprawdzić stan narządu wzroku i na podstawie badań dobrać właściwe szkła do okularów.

    Warto pamiętać o tym, że wada wzroku może się zmieniać, dlatego też zaleca się regularne odwiedzanie gabinetu okulisty albo optometrysty, aby ją kontrolować i w razie potrzeby zmienić szkła na inne, które będą bardziej odpowiednie do aktualnego stanu narządu wzroku.

    Okulary Blokujące niebieskie światło

    Kolejnym typem okularów leczniczych są okulary wyposażone w filtr światła niebieskiego, czyli tak zwane okulary Blue Blocker. Na czym dokładnie polega ich działanie?

    W tym przypadku mamy do czynienia z okularami, które mają specjalną powłokę blokującą światło niebieskie. Termin ten odnosi się do światła, które jest naturalnie wytwarzane przez słońce, ale również sztucznie przez żarówki energooszczędne oraz ekrany urządzeń, w tym telewizorów, komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów.

    Długotrwałe wystawienie wzroku na działanie światła niebieskiego jest szkodliwe dla zdrowia, ponieważ powoduje ono zmiany w produkcji melatoniny oraz sprzyja namnażaniu się wolnych rodników w oku, które powodują stopniowe uszkadzanie jego komórek.

    okulary blokujące niebieskie światło przezroczysta ramka

    Światło niebieskie może powodować następujące skutki:

    • Podrażnienie i zaczerwienienie oczu,
    • Częstsze łzawienie oczu,
    • Bóle oczu,
    • Zaburzenia w ostrości widzenia,
    • Nadmierna suchość oczu oraz uczucie piasku pod powiekami,
    • Widoczne przed oczami mroczki,
    • Problemy ze snem, między innymi bezsenność, długie zasypianie, wybudzanie się w nocy, przemęczenie po przebudzeniu,
    • Większe ryzyko uszkodzenia narządu wzroku oraz jego chorób, między innymi zwyrodnienia plamki żółtej oka – AMD.

    Na takie dolegliwości narażone są w szczególności osoby, które przez długi czas wystawione są na działanie światła niebieskiego, na przykład osoby pracujące przy komputerach i innych ekranach, gracze komputerowi, osoby często oglądające telewizję, ale również kierowcy samochodów.

    Regularne używanie okularów wyposażonych w filtr światła niebieskiego pozwala na zmniejszenie dolegliwości wynikających z nadmiernej ekspozycji na to światło. W efekcie można również zadbać o swoje zdrowie, dlatego też okulary z tym filtrem również zaliczane są do okularów leczniczych. Bardzo dobrze sprawdzają się okulary blokujące niebieskie światło z przezroczystą ramką.

    Co ważne, okulary z filtrem światła niebieskiego można zakupić obecnie jako okulary korekcyjne – gotowe oraz wykonane na zamówienie, a także jako okulary „zerówki”, czyli takie, które nie mają żadnej korekcji. Mogą zatem stosować je również te osoby, które nie mają wad wzroku. Bardzo dobrze sprawdzają się okulary blokujące niebieskie światło z przezroczystą oprawką. Ramka jest przezroczysta i nie przeszkadza w widzeniu.

    Dużo więcej na temat okularach blokujących niebieskie światło znajdziesz tutaj: Link do artykułu

    Okulary ajurwedyjskie

    W kontekście okularów leczniczych warto również wspomnieć o ciekawym produkcie dostępnym na polskim rynku, czyli o okularach ajurwedyjskich. Czym dokładnie są tego typu okulary i dla kogo są one rekomendowane?

    okulary ajurwedyjskie

    Okulary lecznicze ajurwedyjskie są typem okularów bezsoczewkowych, czyli nie są one wyposażone w soczewki jak inne typy okularów. Zamiast nich mają specjalny rodzaj przesłon, w których widnieją niewielkie otwory. Z daleka wyglądają one zatem jak okulary przeciwsłoneczne, ale z bliska można zobaczyć, że ich budowa jest zupełnie inna

    Ajurwedyjskie okulary są przeznaczone przede wszystkim do prowadzenia ćwiczeń oczu. Za ich pomocą można zwiększyć ruchomość gałki ocznej oraz wzmocnić jej mięśnie oraz elastyczność. Dzięki temu mogą one pozytywnie wpływać na zdrowie narządu wzroku.

    Okulary ajurwedyjskie są polecane przede wszystkim osobom, u których pojawiają się dolegliwości ze strony narządu wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Wynikają one z nieodpowiedniej akomodacji oka. Regularne stosowanie takich okularów powoduje, że można wtedy poprawić pracę gałki ocznej, a tym samym również jakość widzenia.

    Takie okulary potrafią przynieść bardzo dobre efekty u osób nawet z większymi wadami wzroku, dlatego też warto wziąć je pod uwagę, gdy chce się zadbać o oczy i zapobiegać nadmiernemu pogorszeniu jakości wzroku.

    Również okulary tego typu mogą być stosowane u dzieci. Polecane są one wtedy w przypadku zeza, do którego również dochodzi na skutek nieodpowiedniej pracy mięśni gałki ocznej. Wtedy możliwe jest ich wzmocnienie oraz uelastycznienie, dlatego też gałki oczne mogą przybrać wtedy odpowiednią pozycję.

    Kolejnym przykładowym zastosowaniem tych okularów leczniczych są początki zaćmy. Jest to degeneracyjna choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki oraz do ślepoty. W początkowych stadiach zaćmy dochodzi do zaburzenia ostrości widzenia i to właśnie wtedy można rozpocząć stosowanie okularów ajurwedyjskich.

    Dla uzyskania najlepszych efektów związanych z ich noszeniem zaleca się przede wszystkim regularne korzystanie z nich w ciągu dnia. Im częściej będą one zakładane, tym lepsze efekty można uzyskać.

    Gdzie kupić okulary lecznicze?

    Obecnie okulary lecznicze można kupić w wielu miejscach, zależnie od ich rodzaju.

    W przypadku okularów korekcyjnych warto udać się do gabinetu okulisty albo optometrysty, gdzie wykona się badanie wzroku. Potem można iść do salonu optycznego, by zrealizować otrzymaną receptę. Aktualnie działa również wiele salonów optycznych, w których można skorzystać z badania wzroku bez dodatkowych opłat.

    Z kolei okulary z filtrem niebieskim oraz okulary ajurwedyjskie można obecnie kupić również bez problemów w Internecie. Do ich zamówienia nie są konieczne recepty, dlatego też może zamówić je każdy.

    Warto jednocześnie wskazać, że jeżeli chce się kupić okulary korekcyjne z filtrem Blue Blocker, również należy posiadać dokładną wiedzę jaką wadę posiadamy, aby zamówić je z odpowiednią korekcją.

    Podsumowanie

    Okulary lecznicze mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki nim można zadbać o swój wzrok wtedy, gdy pojawiają się zróżnicowane dolegliwości, na przykład jak wady wzroku, ale również zaburzenia ostrości i jakości widzenia na skutek chorób, wpływu niebieskiego światła.

    Gdy zatem pojawiają się problemy ze wzrokiem, warto pamiętać o udaniu się do specjalisty lub kupnie okularów bez recepty, które będą mogły pomóc w odczuwanych dolegliwościach.

    Gdy zakupisz już okulary lecznicze pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu. Kompletną instrukcję znajdziesz poniżej.
    Bardzo ważne są również ćwiczenia oczu. Zestaw ćwiczeń pomoże w polepszeniu wzroku. Zapraszamy do lektury.