Przejdź do treści
jak czyścić okulary żeby nie było smug. Czyszczenie okularów przez kobietę

Jak czyścić okulary, żeby nie było smug?

    Aby okulary wyglądały dobrze, ale również wygodnie korzystało się z nich każdego dnia, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. W jaki sposób należy czyścić okulary, by było higieniczne, a także nie było widać na nich smug? Zobacz porady, które pomogą Ci w poprawie wyglądu swoich okularów i zadbaniu o jakość widzenia!

    Spis treści:

    Dlaczego należy czyścić okulary?

    Z okularów wiele osób korzysta każdego dnia, dlatego też są one wtedy szybko narażone na zabrudzenie i mogą przestać spełniać dobrze swoją podstawową funkcję, czyli poprawiać jakość widzenia.

    Na szkłach okularowych mogą osadzać się cząsteczki kurzu, włókna z ubrań, kropelki łoju z twarzy, które nanoszone są na szkła przez włosy. Również okulary można zabrudzić przez ich palcowanie przy zdejmowaniu i zakładaniu, pocieraniu oczu, poprawianiu oprawek na nosie. Oczywiście, okulary brudzą się też wtedy, gdy jesteśmy na dworze. Wtedy osadzają się na nich różne rodzaje pyłków, cząsteczek w powietrzu, a także spadają na nie krople deszczu czy śnieg.

    Czyszczenie okularów pozwala wtedy na usunięcie tych wszystkich zabrudzeń. Jest ono przy tym kluczowe nie tylko ze względu na wygląd oprawek i szkieł, ale również komfort widzenia, a nawet bezpieczeństwo i zdrowie.

    Właściwe czyszczenie okularów powoduje więc, że:

    • Okulary nie przeszkadzają w codziennych czynnościach,
    • Na szkłach okularów nie widać nieestetycznych plam, smug, zabrudzeń,
    • Okulary nie powodują wyprysków na skórze,
    • Oprawki i szkła okularowe mogą na dłużej posłużyć użytkownikowi.

    Jakimi metodami czyścić okulary?

    Obecnie do dyspozycji jest pełna gama metod, dzięki którym można czyścić okulary. Jakie z nich pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów?

    Wszystko będzie zależne od tego, jak okulary są zabrudzone, jakiego pochodzenia są to zabrudzenia i jak bardzo są one intensywne. Trudno zatem z góry wskazać na jedną, najlepszą metodę czyszczenia okularów, ponieważ u różnych użytkowników mogą sprawdzać się także różne metody.

    Przygotowaliśmy zatem poradnik, z którego można dowiedzieć się więcej o tym, jakie są dostępne metody czyszczenia okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych oraz jakie z nich mają konkretne zastosowanie, zalety i wady. Dzięki temu możesz je porównać i przetestować, aby wybrać taką, która u Ciebie przyniesie najlepsze efekty!

    Czyszczenie okularów wodą i detergentem

    Najprostszym sposobem czyszczenia okularów jest wykorzystanie wody oraz delikatnego detergentu, na przykład w formie mydła w żelu, żelu pod prysznic albo płynu do mycia naczyń.

    Należy natomiast unikać używania środków w formie emulsji, które są na ogół tłustsze i mogą pozostawiać na okularach widoczne smugi.

    Takim domowym sposobem można bardzo łatwo i szybko wyczyścić zarówno szkła okularowe, jak i całe oprawki okularów. Metoda ta sprawdza się przy tym przy każdym typie oprawek, również do oprawek metalowych.

    Jak czyścić okulary domowym sposobem wodą i detergentem:

    1. Zmoczyć delikatnie okulary za pomocą wody,
    2. Nałożyć na dłonie odrobinę detergentu i spienić go,
    3. Następnie umieścić spieniony detergent na szkłach i oprawkach okularów,
    4. Delikatnie wetrzeć detergent w okulary, aby usunąć zabrudzenia,
    5. Spłukać czystą wodą okulary,
    6. Strzepnąć z okularów nadmiar wody,
    7. Wytrzeć okulary do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry.

    Taka metoda, chociaż dość czasochłonna, jest bardzo skuteczna w czyszczeniu okularów, dlatego też warto korzystać z niej od czasu do czasu, gdy zauważamy, że są one brudne i wymagają kompleksowego umycia.

    Czyszczenie okularów dedykowanymi środkami

    Drugą metodą pozwalającą na dokładne wyczyszczenie okularów jest zastosowanie dedykowanych środków w postaci płynów, które można obecnie kupić w salonach optycznych oraz w drogeriach.

    Płyny do czyszczenia okularów najczęściej mają wygodną formę sprayu. Wystarczy w tym przypadku nanieść je na okulary, a następnie wytrzeć je za pomocą ściereczki z mikrofibry.

    W takich płynach znajdują się delikatne, bezpieczne dla szkieł środki czyszczące, dlatego też nie powodują one uszkodzenia znajdujących się na okularach powłok. Atutem jest również wygodne czyszczenie, ponieważ tak naprawdę możliwe jest ono w każdym miejscu – nie ma potrzeby posiadania dostępu do bieżącej wody.

    Dobre płyny czyszczące do okularów są również bardzo skuteczne. Szybko usuwają zabrudzenia różnego pochodzenia, w tym również tłuszcz, dlatego po umyciu okulary są wtedy higieniczne, a ich szkła przejrzyste i nie mają przeszkadzających smug.

    Każda osoba nosząca okulary powinna zatem pomyśleć o tym, aby mieć pod ręką tego typu płyn, na przykład w torebce albo plecaku. Może przydać się w wielu sytuacjach!

    Czyszczenie okularów mokrymi ściereczkami

    Wygodną metodą czyszczenia okularów jest również wykorzystanie jednorazowych, mokrych ściereczek do okularów. Za ich pomocą można oczyścić szkła okularowe oraz ramki okularów, dlatego mają one również szerokie przeznaczenie.

    Ściereczki jednorazowe tego typu bazują na włóknach, głównie syntetycznych albo naturalnych, które nasączane są płynem do mycia okularów. Dzięki temu, że umieszczane są w jednorazowych, małych saszetkach, pozostają świeże na długi czas, dlatego też można wtedy łatwo je wykorzystać, gdy trzeba umyć okulary.

    Atutem ściereczek jest możliwość zastosowania ich w dowolnym miejscu, ponieważ wystarczy wyjąć ściereczkę ze szczelnego opakowania, a następnie wyczyścić za jej pomocą okulary.

    Głównym minusem stosowania ściereczek do okularów jest cena, ponieważ wtedy, gdy są one używane regularnie, będą wymagały ponoszenia większych i stałych wydatków niż pozostałe opisane metody.

    Czyszczenie okularów ściereczką z mikrofibry

    jak czyścic okulary ściereczka z mikrofibry

    Bardzo pomocnym dodatkiem podczas czyszczenia okularów będzie ściereczka z mikrofibry, która może być używana z wodą, płynem do okularów i sporadycznie również na sucho, niemniej jednak nie należy korzystać z niej często bez płynu.

    Ściereczki z mikrofibry składają się z bardzo drobnych włókien, które błyskawicznie wychwytują zabrudzenia różnego rodzaju, między innymi kurz, tłuszcz. Gładka powierzchnia ściereczki powoduje też, że można za jej pomocą wypolerować szkła okularowe, by pozbyć się widocznych na nich smug.

    Wielu producentów dodaje do swoich okularów ściereczki tego typu, dlatego można znaleźć je w opakowaniu wraz z nimi. W przeciwnym przypadku trzeba będzie dokupić je samodzielnie. Można znaleźć je w sprzedaży w salonach optycznych, drogeriach.

    Ściereczki tego typu mogą mieć również różne formaty oraz struktury, dlatego też nie każda będzie stanie zapewnić optymalne efekty. Warto więc próbować wtedy różne typy ściereczek, aby wybrać taką, która będzie działała najlepiej.

    Czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej

    Czyszczenie okularów u optyka

    Optyk czyści okulary w myjce ultradźwiękowej. Myjka usuwa wszelkie zabrudzenia z soczewki, oprawy oraz każdej szczelinki pomiędzy. Podczas mycia wykorzystuje ultradźwięki. Wprawiają one wodę w drgania, co powoduje powstawanie mikropęcherzyków, które erodują brud. W urządzeniu używa się specjalnego płynu, który usuwa zabrudzenia i zanieczyszczenia organiczne.

    Aktualnie takie myjki ultradźwiękowe można kupić je w cenach rozpoczynających się już nawet od około 30 złotych. Dlatego śmiało można zapatrzeć się w taką myjkę do domu i czyścić okulary samodzielnie.

    Do czyszczenia okularów w myjkach zaleca się używanie specjalnych płynów czyszczących, przy czym warto sprawdzić, czy mogą być one używane w przypadku okularów. Niektóre z nich zawierają agresywne środki czyszczące, które mogą spowodować uszkodzenie szkieł okularowych.

    CZYM czyścić okulary, aby nie parowały?

    Najlepiej użyć specjalnego środki przeznaczonego do tego celu. Są one często określane jako anty para albo anti-fog, ponieważ pokrywają one powierzchnie powłoką, która zapobiega tworzeniu się na niej pary. Na rynku są również soczewki lub specjalne rodzaje powłok, które zapobiegają zaparowaniu okularów.

    Środki anti-fog mają formę wygodnych w używaniu sprayów. Aby je zastosować, konieczne jest nałożenie sprayu na soczewki, a następnie przetarcie ich za pomocą ściereczki do czyszczenia okularów. Efekt utrzymuje się wtedy nawet przez kilka dni regularnego używania okularów. Następnie zabieg można powtórzyć, by okulary znów nie parowały.

    Wiele osób ma problem z zaparowanymi okularami. Pojawia się on głównie przy przechodzeniu z pomieszczeń o różnych temperaturach, ale też podczas noszenia maseczki na twarz.

    Jak czyścić okulary tak, aby nie miały smug?

    jak czyścić okulary tak żeby nie miały smug

    Aby usuwać smugi na okularach, należy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma usunięcie z nich zatłuszczeń. Trzeba więc wybrać wtedy płyn do naczyń czy żel do mycia rąk, by dokładnie je usunąć. Można też wybrać płyn do mycia okularów. Na koniec należy dokładnie wypolerować szkła za pomocą chusteczki z mikrofibry.

    Pamiętaj nie tylko o swoich okularach. Zadbaj również o swoje oczy. Przeczytaj artykuł opisujący zestaw ćwiczeń, które poprawią wzrok i koncentrację: Ćwiczenie oczu – zestaw ćwiczeń na poprawienie wzroku

    Czego nie używać do czyszczenia okularów?

    Aby okulary nie zniszczyły się podczas czyszczenia, należy pamiętać o tym, aby nie używać do nich:

    • Środków zawierających drobinki ścierne jak mleczka do czyszczenia,
    • Środków zawierających chlor,
    • Środków zawierających kwasy,
    • Ostrych gąbek i zmywaków.

    Podsumowanie – jak czyścić okulary?

    Warto regularnie czyścić okulary, korzystając ze swojej ulubionej oraz najskuteczniejszej metody, na przykład z użyciem płynu czyszczącego, chusteczek czy wody z detergentem. Gdy okulary mocno się brudzą, bardzo pomocna może być też myjka ultradźwiękowa. Regularnie czyszczone okulary będą wtedy czyste, ładne i wygodne w używaniu!

    Okulary do komputera dla dzieci

    Przeczytaj jak ochronić dziecko przed niebieskim światłem z komputera czy smartfona:

    Okulary do komputera dla dziecka

    okulary blue blocker

    Rażą cię światła LED? Czujesz zmęczenie wzroku lub osłabienie kontrastu widzenia.
    Okulary Blue Blocker mogą ci pomóc:

    Okulary Blue Blocker – okulary do jazdy nocą i nie tylko