Przejdź do treści
ćwiczenie oczu kobieta

Ćwiczenie oczu – zestaw ćwiczeń na poprawę wzroku

    Chcesz poprawić jakość swojego wzroku i zadbać o to, aby widzenie było ostre? Pomyśl o regularnym prowadzeniu ćwiczeń oczu! Zobacz, jakie ćwiczenia będą mogły pomóc w różnych dolegliwościach i jakie akcesoria warto wybrać.

    Spis treści:

    Na czym polegają ćwiczenia oczu?

    Ćwiczeniami oczu nazywa się rodzaj ćwiczeń, dzięki którym można zadbać o ich prawidłowe działanie. Nie każdy jednak wie, że takie ćwiczenia w ogóle są dostępne i można je wykonywać. Rzadko kiedy wspominają o nich również okuliści, a wielu osobom, które mają problemy ze wzrokiem, mogą one bardzo pomóc.

    Za pomocą odpowiednich ćwiczeń narządu wzroku można przede wszystkim uzyskać efekt jak wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za pozycję gałki ocznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w przypadku narządu wzroku kluczowe znaczenie mają właśnie mięśnie i wtedy, gdy będą one osłabione lub ich działanie będzie zaburzone, mogą one prowadzić do pojawienia się niekorzystnych objawów, w tym wad wzroku.

    Obecnie wielu z nas ma również problemy związane z przemęczeniem oczu. Wynika to głównie z częstego oglądania telewizji, korzystania z komputera, smartfona, które powodują, że wzrok narażony jest na niekorzystne światło niebieskie. Pojawiają się wtedy objawy jak zmęczenie, suchość, zaczerwienienie oczu, pogorszenie jakości widzenia, plamki przed oczami. W tym przypadku również gimnastyka oczu może być bardzo pomocna.

    Gdy zatem chcemy zadbać o jakość widzenia i zapobiegać również w przyszłości pogarszaniu się wad wzroku, warto prowadzić regularne ćwiczenia!

    Ćwiczenia oczu – dla kogo są przeznaczone?

    Za pomocą ćwiczeń oczu można uzyskać bardzo dobre efekty w przypadku różnych dolegliwości, a także im zapobiegać. Mogą korzystać z nich zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których wady wzroku mogą powstawać bardzo szybko, ponieważ narząd wzroku nadal się rozwija.

    Z gimnastyki oczu warto skorzystać przede wszystkim w poniższych przypadkach:

    • Wady wzroku – dotyczy to wszystkich typów wad, czyli dalekowzroczności, krótkowzroczności, starczowzroczności, a także astygmatyzmu.
    • Częste korzystanie z urządzeń z ekranami – powodują one przemęczenie narządu wzroku oraz mogą sprzyjać pojawianiu się wad oraz schorzeń oczu.
    • Częste prowadzenie pojazdów – również w tym przypadku oczy są narażone na zmęczenie oraz na pogorszenie jakości widzenia, więc ćwiczenia mogą temu zapobiegać.
    • Uczucie zmęczenia oczu – może ono pojawiać się w różnych przypadkach, na przykład u osób pracujących przed komputerem, wymagających skupienia wzroku podczas wykonywania obowiązków, uczniów, studentów.

    Wobec tego podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń ciała ćwiczenia narządu wzroku mogą być dobrym wyborem dla każdego!

    Zestaw ćwiczeń poprawiających wzrok

    Jeżeli chcesz rozpocząć ćwiczenia oczu, zobacz przygotowany przez nas zestaw. Znajdziesz w nim różne rodzaje ćwiczeń, które są pomocne w przypadku przemęczenia oczu, jego wad.

    1. Wpatrywanie się w dal

    To bardzo proste, ale przy tym skuteczne ćwiczenie, które rekomendowane jest w szczególności dla osób pracujących przy komputerze lub wykonujących inne ćwiczenia wymagające patrzenia na blisko położone przedmioty.

    W przypadku tego ćwiczenia należy po prostu patrzeć w daleko oddalony punkt, starając się skupić na nim swój wzrok. Najlepiej patrzeć wtedy za okno albo w inny punkt, który jest najdalej położony w pomieszczeniu. Po zakończeniu ćwiczenia należy zamknąć oczy na dłuższy czas, aby dać im odpocząć.

    Takie ćwiczenie warto wykonywać kilka razy dziennie i najlepiej połączyć je również ze wstaniem od stanowiska pracy, przespacerowaniem się, wykonaniem kilku energicznych ruchów rękami i nogami. Dzięki temu można również zadbać o odpowiednie krążenie całego ciała.

    2. Patrzenie blisko

    Ćwiczeniem bardzo podobnym do pierwszego jest patrzenie blisko. W tym przypadku trzeba jednak wziąć do ręki lub zbliżyć się do jakiegoś przedmiotu, aby oko mogło zmienić swoją akomodację i sprawić, że widoczny blisko przedmiot będzie wyraźny.

    Ćwiczenie można również wykonywać naprzemiennie z pierwszym, co powoduje, że mięśnie oka działają wtedy intensywniej.

    3. Obrysowywanie konturów przedmiotów wzrokiem

    Bardzo ciekawym ćwiczeniem, również dla dzieci, będzie to polegające na obrysowywaniu konturów przedmiotów za pomocą swojego wzroku. To ćwiczenie wymagające odpowiedniego skupienia oraz pozwalające na wyciszenie się i zrelaksowanie.

    W tym ćwiczeniu najlepiej rozpocząć od obrysowywania największych przedmiotów w zasięgu wzroku, natomiast potem należy przechodzić do coraz to mniejszych. Na koniec należy zamknąć oczy i przytrzymać je zamknięte przez dłuższy czas.

    4. Poruszanie oczu w lewo i w prawo

    Prostym ćwiczeniem jest również to polegające na poruszaniu oczami w lewo oraz w prawo przy jednocześnie zamkniętych powiekach.

    Powieki zamykamy, rozluźniamy mięśnie na twarzy, a następnie powoli przesuwamy oczy najpierw w jedną stronę, a następnie w drugą. Przy maksymalnym przesunięciu wzroku w jedną stronę przytrzymujemy gałki oczne na chwilę w tej pozycji. Należy pamiętać, aby poruszać nimi bardzo powoli.

    5. Wyobraź sobie ołówek

    Kolejnym ćwiczeniem oczu jest to polegające na wyobrażeniu sobie ołówka, którego zakończenie jest czubkiem naszego nosa. Następnie za pomocą ołówka rysujemy w przestrzeni różne kształty, poruszając przy tym delikatnie za pomocą głowy.

    Podobnie jak w przypadku ćwiczenia z obrysowywaniem kształtów, także w tym przypadku zaleca się rozpoczęcie rysowania przedmiotów od największych, aby potem przechodzić do coraz to mniejszych. Na koniec zamykamy oczy na dłuższy czas i otwieramy je.

    6. Zaciskanie powiek

    Proste ćwiczenie pozwalające na zrelaksowanie oczu. Polega ono na mocnym zaciśnięciu powiek i przytrzymaniu ich w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie powieki rozluźniamy i przez chwilę trzymamy również zamknięte oczy.

    W trakcie dłuższego zaciśnięcia powiek dochodzi również do lepszego nawilżenia gałek ocznych, dlatego też można wtedy zredukować dolegliwości związane z ich nadmierną suchością.

    7. Ogniskowanie

    To rodzaj ćwiczenia, które pomaga we wzmocnieniu mięśni oczu oraz poprawia jakość widzenia, a przy tym jest proste do wykonania.

    W tym celu należy wyciągnąć ręce przed siebie i zacisnąć pięści z widocznymi kciukami. Następnie należy skupić wzrok lewego oka na lewym kciuku, a prawego oka na prawym kciuku. Kolejnym etapem ćwiczenia jest przeniesienie wzroku na każdy z kciuków, czyli patrzymy zarówno lewym, jak i prawym okiem na kciuk lewy, a potem na prawy i kilka razy zmieniamy punkt ogniskowani.

    Podczas ćwiczenia można również zmieniać pozycję kciuków, przybliżać je oraz oddalać od twarzy, co wspomaga pracę mięśni oczu, które muszą wtedy odpowiednio dostroić się do obrazu.

    8. Wyobraź sobie zegar

    Następne ćwiczenie, dzięki któremu można zadbać o wzrok, polega na wyobrażeniu sobie zegara, a następnie na patrzeniu na konkretne godziny. To również świetne ćwiczenie dla dzieci.

    Ćwiczenie to można wykonywać zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi oczami. Gdy oczy są otwarte, można wtedy patrzeć na ścianę lub w oddaloną przestrzeń.

    W trakcie ćwiczenia można po kolei patrzeć na każdą godzinę, na przykład od 12 do 12. W przypadku zabaw z dziećmi można również wymyślać godziny i podawać je dzieciom, by skupiły one swój wzrok na poszczególnych z nich.

    9. Zakrywanie oczu – palming

    Jednym z popularnych ćwiczeń na oczy jest również palming, który nie tylko pomaga w rozluźnieniu oczu, ale również zmniejsza napięcie oraz stres.

    Co to jest palming?

    Palming jest ćwiczeniem polegającym na zakrywaniu oczu dłońmi. W tym celu konieczne jest ułożenie dłoni w taki sposób, jakby nabierało się wodę, a następnie zakryć nimi oczy. Należy następnie zamknąć powieki i wpatrywać się w czerń. W trakcie zakrywania oczu można również przypominać sobie różne obrazy, na przykład wspomnienia, co pozwoli na relaks.

    Jakie efekty można uzyskać dzięki ćwiczeniom oczu?

    Regularne prowadzenie ćwiczeń oczu pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Zaliczane są do nich w szczególności:

    • zmniejszenie uczucia zmęczenia oczu
    • lepsze nawilżenie gałek ocznych
    • poprawa ostrości widzenia
    • relaksacja
    • poprawa samopoczucia psychicznego

    Jakie akcesoria są pomocne w ćwiczeniu wzroku?

    Do ćwiczeń wzroku można również wykorzystać różne rodzaje akcesoriów. Na szczególną uwagę zasługują okulary ajurwedyjskie, które są specjalnymi okularami leczniczymi.

    Okulary lecznicze ajurwedyjskie są okularami bez standardowych soczewek, natomiast mają one specjalne przesłony z małymi dziurkami. Noszenie takich okularów powoduje, że mięśnie oczu muszą intensywniej pracować, co przekłada się na lepsze działanie mięśni i poprawia kondycję oczu.

    Regularne noszenie okularów ajurwedyjskich może być bardzo dobrym uzupełnieniem ćwiczeń wzroku, dlatego też są one rekomendowane dla osób, u których pojawiają się jego dolegliwości.

    Również pod uwagę warto wziąć okulary z filtrem światła niebieskiego, czyli z filtrem Blue Blocker. Nie są one używane specjalnie do ćwiczeń, natomiast mają one na celu blokowanie światła niebieskiego.

    Cały artykuł o okularach Blue Blocker znajdziesz tutaj:
    Okulary Blue Blocker – okulary do jazdy nocą i nie tylko

    Okulary z filtrem światła niebieskiego rekomendowane są zwłaszcza dla osób, które korzystają z urządzeń wyposażonych w ekrany, na przykład używające komputerów, tabletów, smartfonów, często oglądające telewizor. Poprawiają one również jakość snu, ponieważ światło niebieskie może powodować zaburzenie w wydzielaniu melatoniny.

    Okulary tego typu można kupić w różnych wariantach oprawek, dlatego też można dobrać je do swojego gustu.

    O każde okulary należy dbać, zobacz: Jak czyścić okulary, żeby nie było smug?

    Podsumowanie – Ćwiczenie oczu

    ćwiczenie oczu

    Ćwiczenie oczu może dać bardzo dobre efekty. Ćwicz regularnie:

    • Wpatrywanie się w dal
    • Patrzenie blisko
    • Obrysowywanie konturów przedmiotów wzrokiem
    • Poruszanie oczu w lewo i w prawo
    • Wyobraź sobie ołówek
    • Zaciskanie powiek
    • Ogniskowanie
    • Wyobraź sobie zegar
    • Palming – zakrywanie oczu

    Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, żeby prowadzić regularne ćwiczenia tego typu, ponieważ tylko wtedy będą mogły one zapewnić odpowiednie rezultaty.

    Zaprezentowane przez nas ćwiczenia na oczy można również połączyć z korzystaniem z okularów leczniczych, na przykład okularów ajurwedyjskich albo też okularów z filtrem światła niebieskiego. Wtedy efekty będą jeszcze lepsze.

    Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat niebieskiego światła i jego wpływu na dobry sen zachęcamy do lektury: Niebieskie światło a sen