Przejdź do treści
Okulary do komputera dla dzieci

Okulary do komputera dla dziecka

  Okulary do komputera przeznaczone dla dzieci mogą być bardzo pomocne w przypadku maluchów spędzających dużo czasu przed ekranem. Zobacz, czym są takie okulary, kiedy dziecko powinno je nosić i w jaki sposób wybrać odpowiednią parę!

  Spis treści:

  Okulary do komputera – czym się charakteryzują?

  Okulary komputerowe to okulary zaprojektowane specjalnie w celu zmniejszenia zmęczenia oczu wywołanego długotrwałym korzystaniem z komputera. 

  Takie okulary wykorzystują soczewki ze specjalną powłoką lub są w całości odlewane z naturalnej melaniny. Blokują niebieskie światło, które jest rodzajem światła emitowanego przez ekrany komputerów i inne urządzenia elektroniczne z ekranami. 

  Niektóre okulary komputerowe mają również powłokę antyrefleksyjną, która pomaga zredukować odblaski i odbicia od ekranu, ułatwiając korzystanie z komputera. 

  Co może powodować długie patrzenie na ekran?

  Długotrwałe korzystanie z komputera może prowadzić do wielu niekorzystnych objawów zdrowotnych, które pojawiają się również u dzieci. Do głównych skutków długiego używania komputera zaliczane są:

  • Zmęczenie oczu – to jeden z najczęściej pojawiających się objawów długotrwałego korzystania z komputera. Powoduje on nieprzyjemny dyskomfort, a także może wywoływać większe zmęczenie, a nawet bóle głowy.
  • Suche oczy – patrzenie na ekran komputera przez długi czas może powodować wysychanie oczu, co prowadzi do uczucia piasku pod powiekami, swędzenia oczu, ich przekrwienia i zaczerwienienia.
  • Niewyraźne widzenie – kolejnym skutkiem, jaki wywołuje długotrwałe korzystanie z komputera, jest tymczasowe niewyraźne widzenie. Taki objaw można zauważyć przede wszystkim podczas odejścia od komputera w celu wykonania innych zadań, ale również przy długim wpatrywaniu się w ekran.
  • Bóle głowy – osoby często korzystające z komputera w większym stopniu skarżą się na bóle głowy, szczególnie w skroniach lub z tyłu głowy.
  • Ból szyi, karku i ramion – siedzenie przed komputerem może powodować wzmożone napięcie mięśniowe, które wywołuje z kolei ból szyi, karku i ramion.
  • Zmęczenie – kolejnym negatywnym skutkiem, jaki powoduje długotrwałe korzystanie z komputera, jest zauważalne zmęczenie psychiczne i fizyczne, co utrudnia koncentrację i zachowanie czujności.
  • Bezsenność – warto te pamiętać o tym, że niebieskie światło emitowane z ekranów elektronicznych może zakłócać naturalny cykl snu i czuwania, czyli tak zwany rytm dobowy człowieka, utrudniając zasypianie w nocy, powodując nocne wybudzanie się, a w efekcie brak wyspania.

  Zaleca się, aby robić regularne przerwy, ćwiczyć w przerwach od korzystania z komputera i upewnić się, że miejsce, w którym znajduje się komputer, jest dobrze oświetlone i ma odpowiednią ergonomię, aby zminimalizować wystąpienie tych objawów. 

  Jeśli jednak regularnie doświadczane są takie objawy, dobrze jest udać się do okulisty w celu kompleksowego badania wzroku, a także pomyśleć o zmianie w swoim trybie życia związanym z korzystaniem z komputera. 

  Również pomocne mogą być wtedy okulary komputerowe, które ze względu na swoją budowę potrafią zminimalizować objawy towarzyszące długiemu wpatrywaniu się w ekrany.

  Kiedy dziecko potrzebuje okularów do komputera?

  dziecko przed komputerem okulary do komputera

  Dziecko może potrzebować okularów komputerowych, jeśli podczas korzystania z komputera lub innego urządzenia elektronicznego wyposażonego w ekran odczuwa takie objawy, jak zmęczenie oczu, suchość oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie lub ogólny dyskomfort. 

  Objawy te mogą być spowodowane długotrwałym używaniem ekranów i emitowanym przez nie niebieskim światłem. Dzieci, które spędzają dużo czasu na komputerach, tabletach lub smartfonach, mogą być bardziej narażone na te objawy i mogą odnieść korzyści z używania okularów komputerowych. 

  Obecnie, gdy dzieci bardzo często używają komputerów, także w celu nauki, jest to powszechnie spotykany problem, z którym mierzy się wielu rodziców.

  Czym jest niebieskie światło?

  Niebieskie światło to rodzaj światła, które jest częścią widma światła widzialnego. Ma krótszą długość fali i wyższą energię niż inne kolory światła. Niebieskie światło jest emitowane przez słońce, dlatego wtedy ma ono naturalne pochodzenie, a także przez urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, smartfony, tablety i telewizory, dlatego wtedy nazywane jest ono światłem sztucznym.

  Ekspozycja na niebieskie światło w ciągu dnia może pomóc w regulacji rytmu dobowego organizmu, który jest naturalnym procesem regulującym u człowieka jego cykl snu i czuwania. Jednak ekspozycja na niebieskie światło w nocy może zakłócać zdolność organizmu do zasypiania, co może prowadzić do bezsenności i innych zaburzeń snu.

  Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może również powodować zmęczenie oczu, ich zaczerwienienie, dyskomfort, bóle głowy i inne objawy, szczególnie u osób, które spędzają dużo czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych. Dlatego warto wtedy zdecydować się na okulary komputerowe z powłoką blokującą niebieskie światło.

  Okulary do komputera dla dziecka – z korekcją czy bez?

  Dziecięce okulary komputerowe mogą być wykonane z korekcją wzroku lub bez. Czym różnią się pomiędzy sobą te dwa rodzaje okularów?

  Jeśli dziecko ma wadę wzroku, taką jak dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm, będzie potrzebowało okularów komputerowych z korekcją wzroku. Okulista dziecka przeprowadzi wtedy kompleksowe badanie wzroku i wystawi receptę na odpowiednie soczewki. Stosowane są wówczas korekcyjne okulary komputerowe, które mają powłokę blokującą niebieskie światło i mogą mieć również inne funkcje, takie jak powłoka antyrefleksyjna do zmniejszenia widocznych odblasków. Mogą mieć one też ścieńczone soczewki przy większych wadach, mogą być dodatkowo zabezpieczone przed szybkim parowaniem, śladami palców.

  Jeśli dziecko nie ma wady wzroku, nadal może używać okularów komputerowych, ale w tym przypadku stosowane są okulary bez korekcji wzroku, które są również znane jako okulary komputerowe zerówki. Te okulary nadal blokują szkodliwe światło niebieskie, ale nie wymagają recepty wystawionej przez okulistę. Takie okulary chroniące mogą skutecznie pomóc zmniejszyć objawy zmęczenia oczu, bóle głowy i inne objawy spowodowane długotrwałym korzystaniem z ekranów urządzeń elektronicznych.

  Dla dzieci do 12 roku życia polecamy specjalnie zaprojektowane mniejsze oprawki o wysokości 40mm. Rozmiar oprawek możesz wybrać dla każdego koloru.

  Kiedy rodzic powinien udać się z dzieckiem do okulisty?

  W przypadku dzieci bardzo ważne jest prowadzenie regularnych badań oczu. Mają one na celu kontrolę ich narządu wzroku. Powinny być one prowadzone regularnie, a także częściej u dzieci ze znanymi problemami ze wzrokiem lub rodzinną historią wad czy schorzeń oczu. 

  Jeśli dziecko doświadcza objawów, takich jak częste bóle głowy, problemy z widzeniem z daleka lub z bliska, mrużenie oczu lub pocieranie oczu, warto również umówić się na wizytę u okulisty. Takie właśnie objawy wskazują na problemy z widzeniem.

  Okulary korekcyjne do komputera

  Okulary korekcyjne do komputera przeznaczone dla dziecka to okulary ze specjalistycznymi soczewkami korygującymi wady wzroku, które mają jednocześnie na celu zmniejszenie zmęczenia oczu spowodowanego długotrwałym korzystaniem z komputera. 

  Takie okulary przygotowywane są zawsze na zamówienie, zgodnie z receptą otrzymaną od okulisty albo innego specjalisty, na przykład optometrysty. Można wtedy zdecydować się na różne rodzaje oprawek, a także wybrać konkretny typ soczewek, które mogą mieć też dodatkowe właściwości.

  Zamawiając okulary z korekcją w naszym sklepie, zrób zdjęcie recepty i prześlij do nas, lub przepisz zalecenia z recepty w uwagach do zamówienia.

  Okulary do komputera dla dziecka bez korekcji (zerówki)

  Jeśli u dziecka nie ma potrzeby prowadzenia korekcji wzroku, może korzystać ono z okularów komputerowych zerówek. Pamiętaj, że niebieskie światło  jest emitowane przez różne urządzenia i może powodować zaburzenia rytmu dobowego, problemy ze snem oraz może wywoływać bóle głowy.

  Czy warto nosić okulary zerówki do komputera?

  Okulary zerówki z filtrem niebieskiego światła pomagają zapobiegać zmęczeniu oczu i nieostrym widzeniu. Są zalecane dla dzieci, które dużo czasu spędzają przed ekranami komputerów i telefonów, szczególnie wieczorową porą. Okulary wspierają zachowanie u dzieci rytmu dobowego.

  Ile kosztują okulary do komputera?

  Koszt okularów do komputera zależy od kilku czynników, tj.: jakość soczewek, marka, styl i materiał oprawek. W Internecie można znaleźć okulary do komputera w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Ważne aby poziom blokowania światła niebieskiego był jak najwyższy.

  Zobacz okulary o bardzo wysokim poziomie blokowania niebieskiego światła

  Warto jednak pamiętać, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Tańsze okulary do komputera mogą być mniej skuteczne w redukcji szkodliwego niebieskiego światła emitowanego przez ekrany, co oznacza, że ich korzyści dla zdrowia oczu mogą być minimalne. Z drugiej strony, nie zawsze trzeba wydawać fortunę, aby uzyskać dobrej jakości okulary do pracy przy komputerze.

  Jakie oprawki okularowe będą najlepsze dla dziecka?

  Gdy kupujemy okulary komputerowe do dziecka, trzeba też uwzględnić ich oprawki. W sklepach czeka wiele opcji oprawek okularowych dla dzieci, w tym oprawki plastikowe, oprawki metalowe i oprawki wykonane z gumowanych, elastycznych materiałów. Przy ich zakupie należy wtedy wziąć pod uwagę parę ważnych czynników:

  • Trwałość i wytrzymałość – dzieci są aktywne i mogą być nieostrożne w obchodzeniu się z okularami, dlatego ważne jest, aby wybierać oprawki wykonane z trwałych, wytrzymałych materiałów, aby nie były podatne na szybkie uszkodzenie.
  • Wygoda – należy wybrać oprawki, które są wygodne w noszeniu i nie uciskają nosa ani uszu, dlatego warto też zwrócić uwagę na ich rozmiar i ewentualne możliwości regulacji. Nasze ramki są elastyczne i dostosowujące się do szerokości twarzy.
  • Rozmiar – twarze dzieci są mniejsze niż osoby dorosłe, dlatego należy wybierać oprawki proporcjonalne do ich twarzy w rozmiarach dziecięcych. Do 12 roku życia zalecamy wybrać nasze okulary z mniejszą oprawą o wysokości 40mm – wybór wysokości znajdziesz na karcie k wybranego koloru ramek,
  • Styl – dzieci najczęściej będą częściej nosić okulary, jeśli podoba im się ich wygląd, dlatego ważne jest, aby wybierać oprawki, które są stylowe i atrakcyjne. Warto też podjąć decyzję o ich wyborze razem z dzieckiem.
  • Bezpieczeństwo – oprawki okularów dla dzieci muszą spełniać normy bezpieczeństwa i posiadać certyfikaty dopuszczające je do użycia, dlatego warto szukać oprawek wysokiej jakości.

  Przy wyborze oprawek dobrze jest zabrać ze sobą dziecko, aby mogło je przymierzyć i wybrać te, które najbardziej mu się podobają.

  Pamiętaj, aby regularnie czyścić okulary np. z użyciem płynu czyszczącego, chusteczek czy wody z detergentem. Najlepsze sposoby znajdziesz tutaj: Jak czyścić okulary, żeby nie było smug?

  Jak jeszcze zadbać o oczy dziecka?

  Jeśli chcesz, aby dziecko miało zdrowe oczy i prawidłowy wzrok, warto pamiętać również o poniższych poradach:

  Regularne badania okulistyczne

  Powinno się wykonywać regularne badania okulistyczne u dzieci. Zwykle zaleca się je u dzieci, zanim pójdą do szkoły. Dodatkowo prowadzone są one w ramach bilansów szkolnych. Pomoże to wcześnie wykryć ewentualne problemy ze wzrokiem lub choroby oczu.

  Dobre odżywianie

  Stosowanie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, takie jak witaminy A, C i E, a także cynk, może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia oczu.

  Ochrona przed słońcem

  Oczy dzieci są bardziej wrażliwe na słońce niż oczy dorosłych, dlatego ważne jest, aby chronić je okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.

  Ograniczenie czasu przed ekranem

  Zbyt długi czas przed ekranem może powodować dyskomfort oczu, prowadzić do problemów ze snem, dlatego ważne jest, aby ograniczyć czas, jaki dzieci spędzają na korzystaniu z urządzeń elektronicznych, a także zachęcać je do robienia częstych przerw.

  Postępując zgodnie z tymi wytycznymi i prowadząc u dzieci regularne badania wzroku, rodzice mogą zapewnić, że oczy ich pociech pozostaną zdrowe i silne.

  Podsumowanie – jakie okulary do komputera dla dziecka?

  Najlepiej wybrać okulary w całości odlewane z melaniny, które w największym stopniu blokują niebieskie światło. Okulary takie zmniejszają zmęczenie oczu i ułatwiają zasypianie. Mogą to być okulary zerówki, jak również okulary dla dzieci z wadą wzroku. Polecamy rozmiar 40mm.

  okulary do komputera dla dzieci i młodzieży rozmiar 40mm

  Chroń oczy swojego dziecka

  Okulary w eleganckiej brązowej oprawce

  Okulary w modnej niebieskiej oprawce

  Okulary w eleganckiej czarnej oprawce

  Okulary w modnej przezroczystej oprawce