Masz problemy z zasypianiem? Budzisz się w nocy? W takim przypadku jedną z przyczyn takiego stanu może być nadmierne wystawienie wzroku na światło niebieskie. Czym dokładnie jest ten typ światła i jak oddziałuje ono na wzrok? Zobacz najważniejsze informacje i sprawdź, jak chronić swoje oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego!
Spis treści:
- Co to jest światło niebieskie?
- Źródła światła niebieskiego
- Jak światło niebieskie oddziałuje na wzrok?
- Światło niebieskie i jego wpływ na sen
- Jak chronić się przed światłem niebieskim?
- O czym jeszcze warto pamiętać, by spać bez problemów?
Co to jest światło niebieskie?
Termin światła niebieskiego odnosi się do rodzaju światła widzialnego o wysokim natężeniu. W języku angielskim określane jest ono jako high energy visible light.
Ten rodzaj światła otacza nas ze wszystkich stron, jednak może być on w nadmiarze szkodliwy dla wzroku. Wobec tego długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może powodować negatywny wpływ na zdrowie.
Źródła światła niebieskiego
Światło niebieskie ma różne źródła, które mogą być podzielone na te naturalne oraz sztuczne.
Głównym naturalnym producentem światła niebieskiego jest słońce. Światło to dociera na powierzchnię ziemi w ciągu dnia.
Sztucznymi źródłami światła niebieskiego są natomiast energooszczędne żarówki, a także ekrany urządzeń elektronicznych jak telewizory, komputery, smartfony czy tablety. Badania wskazują, że im urządzenie jest nowocześniejsze, tym więcej światła niebieskiego ono wytwarza, dlatego też jest ono wtedy bardziej niebezpieczne dla wzroku.
Wobec tego dzisiaj ze światłem niebieskim mamy do czynienia bardzo często, ponieważ regularnie korzystamy z urządzeń, które go emitują. W efekcie dochodzi do problemu nadmiernej ekspozycji na to światło, co nie jest korzystne dla zdrowia.
Jak światło niebieskie oddziałuje na wzrok?
Światło niebieskie w nadmiarze negatywnie wpływ na narząd wzroku. W jaki sposób oddziałuje ono na oczy oraz na zdrowie człowieka?
Przede wszystkim dochodzi wtedy do nadmiernej produkcji wolnych rodników w siatkówce oka. Wolne rodniki są szczególnie niebezpieczne dla tkanek, ponieważ nasilają one procesy starzeniowe oraz powodują uszkodzenia komórek. W efekcie komórki szybciej obumierają, co sprzyja również wielu dolegliwościom.
W przypadku narządu wzroku niebieskie światło może powodować poniższe dolegliwości:
- nadmierne przemęczenie oczu
- przesuszenie oczu, uczucie piasku pod oczami
- zaczerwienienie oczu
- łzawienie oczu
- swędzenie i pieczenie oczu
- bóle oczu
- widoczne przed oczami mroczki
- zaburzenia w wydzielaniu melatoniny
- uszkodzenia komórek receptorowych oczu, co może powodować zaburzenia widzenia i choroby oczu
Wobec tego niebieskie światło, a dokładnie nadmierna ekspozycja na to światło, ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Odczuwa to obecnie wiele osób, szczególnie tych pracujących przy komputerze i spędzającym przy nim również czas po godzinach. Problem ten dotyczy również osób korzystających ze smartfona i tableta, także przed snem, gdy otoczenie jest zaciemnione. Również wpływ światła niebieskiego dotyczy osób przez długi czas oglądających telewizor.
Światło niebieskie i jego wpływ na sen
Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu, jaki jest wpływ światła niebieskiego na sen, ponieważ to jeden z głównych problemów osób, które dużo czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, światło niebieskie wpływa na wydzielanie melatoniny. Melatonina jest podstawowym związkiem stosowanym przez organizm człowieka do regulacji rytmu dobowego. Jej wydzielanie zależne jest od wpływu światła. Wydzielana jest ona przez szyszynkę znajdującą się w mózgu człowieka i jest określana również jako hormon snu.
Gdy na wzrok oddziałuje jasne światło, w tym światło niebieskie, wydzielanie melatoniny jest ograniczone. Wtedy organizm odczytuje ten sygnał tak, jakby światło to było światłem dziennym emitowanym przez słońce. Wobec tego w ciągu dnia nie chce nam się spać. Wydzielanie melatoniny jest natomiast nasilone po zmroku, gdy światło słońca nie jest już obecne. Wtedy chce nam się spać.
W sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, wydzielanie melatoniny zostaje zaburzone. Organizm wtedy nie wydziela jej w wystarczającej ilości, ponieważ cały czas odczytuje światło niebieskie sztuczne jako naturalne. W efekcie pojawiają się problemy ze snem, a przy tym organizm jest coraz bardziej zmęczony.
Wobec tego wpływ światła niebieskiego na sen oznacza:
- bezsenność – brak snu
- trudności w zasypianiu
- wybudzanie się w nocy
- przemęczenie i rozdrażnienie ranem
- rozregulowanie naturalnego rytmu snu
Warto również wskazać, że ekspozycja na światło niebieskie może w tym przypadku powodować także szereg innych dolegliwości wynikających z braku wystarczającej ilości snu. W tym przypadku zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążeniowego, w tym nadciśnienia tętniczego krwi.
Wobec tego zbyt długi wystawienie wzroku na działanie światła niebieskiego może mieć dalekosiężne, negatywne skutki dla zdrowia!
Przeczytaj co się dzieje ze zdrowiem gdy śpisz z telefonem: Spanie z telefonem koło głowy – czy jest szkodliwe?
Jak chronić się przed światłem niebieskim?
Aby zadbać o swój wzrok, ale także o jakość snu oraz ogólnie o zdrowie, warto ograniczać swoją ekspozycję na światło niebieskie. W jaki sposób można to robić?
Nie korzystaj za długo z urządzeń z ekranami
Przede wszystkim warto unikać zbyt częstego oraz zbyt długiego używania urządzeń wyposażonych w ekrany, zwłaszcza w ciągu godziny przed pójściem spać.
Najlepiej zatem wyłączyć wtedy telewizory, komputery, nie używać smartfonów i tabletów, aby przygotować swój organizm do snu i nie zaburzać jego naturalnego rytmu. Wtedy światło niebieskie nie oddziałuje na wzrok, dlatego też organizm możne naturalnie zacząć wydzielać melatoninę niezbędną do snu.
Korzystaj z okularów wyposażonych w filtr światła niebieskiego
Obecnie w sprzedaży można znaleźć również specjalny rodzaj okularów, a dokładnie są to okulary wyposażone w filtr światła niebieskiego, czyli inaczej okulary Blue Blocker. Takie okulary mają specjalną powłokę, która neutralizuje światło niebieskie, dlatego też osoby, które je stosują, mogą skuteczniej się przed nim chronić.
Okulary Blue Blocker są oferowane w wielu wariantach. Można kupić je jako okulary „zerówki”, które nie są wyposażone w żadną korekcję i nadają się dla osób bez wad wzroku. Również można kupić je jako okulary korekcyjne gotowe o różnych parametrach korekcji do bliży i do dali. Występują one również w różnych rodzajach pod kątem kształtu i wielkości oprawki, dlatego mogą dobrać je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Noszenie okularów typu Blue Blocker ma wiele zalet. Nie tylko chronią one wzrok przed światłem niebieskim, ale również powodują, że obraz jest bardziej kontrastowy, ostrzejszy, a także neutralizują odblaski.
Wobec tego rekomendowane są one dla osób korzystających często z komputera i innych urządzeń z ekranami, kierowców, studentów, a także seniorów, by chronić i poprawiać wzrok.
Więcej na temat okularów Blue Blocker znajdziesz w artykule:
Okulary Blue Blocker – okulary do jazdy nocą i nie tylko
Zmień barwę światła na ekranie urządzenia
Coraz więcej urządzeń elektronicznych, w tym smartfony i komputery, wyposażone są w ustawienia pozwalające na zmianę parametrów emitowanego przez nie światła.
Pozwalają one wtedy na zmianę kolorystyki ekranu, aby zneutralizować niebieskie światło. Wtedy ekran przybiera nieco ciemniejszy, cieplejszy odcień z żółtymi tonami. Takie światło jest wtedy bardziej przyjazne dla wzroku, szczególnie po zmroku, dlatego powoduje mniejsze przemęczenie oczu.
Stosuj żarówki o ciepłej barwie światła
Źródłem światła niebieskiego są również różne żarówki energooszczędne, zwłaszcza te o jasnym oraz chłodniejszym odcieniu, ponieważ emitują one go znacznie więcej niż te słabsze i o odcieniu cieplejszym.
Wobec tego warto zadbać o to, by w sypialni znalazły się żarówki o ciepłej barwie światła i nie był one również zbyt mocne. Dzięki temu panujące w pomieszczeniu oświetlenie będzie mogło zapewnić komfortowy sen.
O czym jeszcze warto pamiętać, by spać bez problemów?
W jaki sposób można jeszcze poprawić jakość swojego snu, gdy jest ona niewystarczająca? W takim przypadku konieczne będzie przede wszystkim zadbanie o odpowiednią higienę snu.
W ramach właściwej higieny snu warto pamiętać o powyższych poradach:
- Wietrz sypialnię przed pójściem spać, by było w niej świeże powietrze,
- Zmniejsz temperaturę w sypialni, ponieważ zbyt wysoka może powodować problemy z zasypianiem,
- Nie jedz ciężkostrawnych, tłustych potraw na krótko przed pójściem spać,
- Unikaj picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz napojów energetyzujących przed snem,
- Zredukuj nadmierne oświetlenie w sypialni,
- Zadbaj o komfort snu dzięki odpowiedniemu materacowi i poduszkom,
- Regularnie zmieniaj pościel, aby była świeża i higieniczna.
W zasypianiu mogą również pomóc ciepła kąpiel, którą można również uzupełnić o kosmetyki o odprężającym, relaksującym zapachu, na przykład lawendy, rumianku.
Wielu osobom pomagają również napary ziołowe, które mają działanie uspokajające. Doraźnie można też korzystać z suplementów diety zawierających w składzie melatoninę, jednak nie zaleca się ich zażywania stale.
Regularne ćwiczenia oczu są również bardzo ważne i mogą przenieść wiele korzyści. Pełen zestaw ćwiczeń znajdziesz w artykule: Ćwiczenie oczu – zestaw ćwiczeń na poprawę wzroku.
Podsumowanie
Niebieskie światło stłumi hormon melatoniny, która krąży w twoim mózgu i ciele. Hormon ten jest wytwarzany naturalnie gdy nadchodzi wieczór i jest bardzo ważny dla regulacji rytmu dobowego snu. Gdy zatem światła niebieskiego jest zbyt dużo, wtedy nie jest on wydzielany w wystarczającej ilości, aby swobodnie zasnąć.
Aby zmniejszyć negatywny wpływ światła niebieskiego na wzrok oraz na sen, warto pamiętać o tym, by chronić się przed nim wieczorem, co pozwoli na naturalną produkcję melatoniny. Bardzo pomocne będą wtedy okulary Blue Blocker, które zawierają specjalny rodzaj powłoki chroniącej przed tym światłem. Nie można również zapominać o tym, jak duże znaczenie dla zdrowego i regenerującego snu ma jego właściwa higiena.