Przejdź do treści
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

  Zawsze wydawało Ci się, że nie wyglądasz dobrze w okularach? To najczęściej kwestia nieodpowiedniego dobrania oprawek okularowych, które nie są właściwie dobrane do kształtu twarzy, a przez to mogą spowodować uwydatnienie jej poszczególnych partii. Dzięki odpowiednio dobranym okularom można nadać twarzy atrakcyjny wygląd. Zobacz, jakie kształty oprawek najlepiej nadają się do różnych typów twarzy!

  Spis treści:

  Okulary a kształt twarzy

  Niektóre osoby wyglądają dobrze w okularach o okrągłych oprawkach, natomiast inne tylko w tych prostokątnych. Z czego to wynika? Oczywiście z kształtu twarzy, ale również z indywidualnych preferencji pod tym względem.

  Za pomocą okularów, zarówno tych korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych, można zatem sprawić, że twarz będzie wyglądała lepiej, gdy będą one odpowiednio dobrane. Duże znaczenie ma wtedy kształt oprawek oraz ich kolor, dlatego też wtedy, gdy zamierzamy kupić nowe okulary, warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

  Na szczęście, do dyspozycji jest dzisiaj tak dużo modeli okularów, że można bez większych trudności dobrać je do swoich oczekiwań, gustu oraz kształtu twarzy, aby wyglądać i czuć się w nich dobrze.

  Dzięki właściwie dobranym okularom można wtedy złagodzić wyraz twarzy, ale również sprawić, że będzie ona bardziej wyrazista. Można również w optyczny sposób zamaskować różne niedoskonałości, które mogą również powodować kompleksy, na przykład jak szerokie policzki czy czoło.

  Jak określić swój kształt twarzy?

  Aby dobrać odpowiednie okulary do kształtu swojej twarzy, w pierwszej kolejności konieczne będzie określenie jej kształtu. W jaki sposób to zrobić, by dowiedzieć się, jakich okularów poszukiwać?

  Określenie kształtu swojej twarzy nie jest szczególnie trudne, natomiast warto poznać bliżej podstawowe zasady. Ja określić kształt twarzy?

  W tym celu należy stanąć prosto przed lustrem, a także związać lub spiąć włosy. Następnie należy zwrócić uwagę na poszczególne elementy swojej twarzy, a dokładnie na:

  • Najszerszą część twarzy – okolice skroniowe, kości policzkowe lub szczęka.
  • Kształt podróbka – może być szeroki i miękki albo wąski lub ostry i wąsko zakończony.
  • Czoło – wysokie albo niskie.
  • Szerokość i wysokość twarzy – wymiary mogą być różne lub zbliżone albo podobne do siebie.

  Następnie zapisz na kartce swoje odpowiedzi, dzięki czemu możesz potem porównać je z różnymi rodzajami kształtów twarzy, aby dowiedzieć się, jakie oprawki okularowe będą dla Ciebie najlepsze.

  Poniżej znajdziesz dokładne informacje o tym, czym charakteryzują się określone rodzaje twarzy.

  twarz owalna cechy charakterystyczne

  Charakterystyczne cechy twarzy owalnej:

  • najszerszą częścią twarzy są kości policzkowe
  • czoło jest dość wysokie
  • podbródek jest zaokrąglony i lekko podłużny
  twarz okrągła cechy charakterystyczne

  Charakterystyczne cechy twarzy okrągłej:

  • szerokość całej twarzy jest do siebie podobna
  • czoło jest dość niskie
  • policzki są szerokie, pełne
  • podbródek jest zaokrąglony
  twarz prostokątna cechy charakterystyczne

  Charakterystyczne cechy twarzy prostokątnej:

  • czoło jest wysokie
  • linia podbródka, a także skroni i policzków jest podobna
  twarz kwadratowa cechy charakterystyczne

  Charakterystyczne cechy twarzy kwadratowej:

  • szerokość i wysokość twarzy są do siebie podobne
  • czoło, kości policzkowe oraz podbródek są podobne pod względem szerokości
  twarz trójkątna cechy charakterystyczne

  Charakterystyczne cechy twarzy trójkątnej:

  • czoło jest wysokie i szerokie
  • kości policzkowe są węższe od czoła
  • podbródek jest ostro zakończony i wąski

  Jeżeli już wiesz, jaki rodzaj twarzy najbardziej przypomina Twoją, możesz przejść do wyboru odpowiednich okularów, dzięki którym będziesz wyglądać efektownie. Razem z właściwie dobranymi oprawkami uda Ci się również wymodelować twarz, aby miała ona symetryczny wygląd.

  Okulary do twarzy owalnej

  okulary do twarzy owalnej

  W przypadku twarzy owalnej można skupić się na praktycznie wszystkich kształtach oprawek, ponieważ twarz ta jest najbardziej symetryczna, ma gładkie rysy, dlatego też nie wymaga ona dodatkowego modelowania. To powoduje, że można zaszaleć i wybrać oprawki, które są prostokątne, ale też okrągłe.

  Wybierając odpowiednie oprawki przeznaczone dla twarzy owalnej, warto pamiętać o tym, żeby nie były one jednak zbyt szerokie, czyli nie powinny one wychodzić poza szerokość kości policzkowych. W ten sposób mogą one spowodować nadmierne poszerzenie twarzy.

  Okulary do twarzy okrągłej

  okulary do twarzy okrągłej

  Osoby, które mają okrągłą twarz, najczęściej chcą, aby nie prezentowała się ona tak pucułowato, dlatego też poszukują oprawek, które mogą wyostrzyć rysy.

  Właściciele oraz właścicielki twarzy okrągłej powinni przede wszystkim skupić się na oprawkach o ostrych liniach, na przykład wybrać grube oprawki prostokątne typu nerd, które są też bardzo modne. Za ich pomocą można wtedy sprawić, że twarz nie będzie wyglądała na tak okrągłą.

  Jeśli chodzi o wielkość oprawek, należy zwrócić uwagę, by nie były one za małe, a nawet mogą lekko wykraczać poza ramę twarzy, co spowoduje, że również nie będzie ona aż tak zaokrąglona.

  Nie powinno się natomiast wybierać oprawek o kształcie okrągłym, zaokrąglonym. Dzisiaj są one bardzo modne, ale lepiej z nich zrezygnować, ponieważ mogą one wtedy spowodować, że twarz będzie wyglądała na jeszcze bardziej okrągłą.

  Okulary do twarzy prostokątnej

  okulary do twarzy prostokątnej

  Twarz prostokątna jest też podłużna, dlatego może wydawać się, że jest ona zbyt długa. Dzięki odpowiednio dobranym oprawkom można wtedy sprawić, że będzie ona wyglądała na optycznie krótszą, a dzięki temu można również sprawić, że jej rysy nie będą aż tak ostre.

  Dla osób z prostokątną twarzą rekomendowane są przede wszystkim okulary o oprawkach lekko zaokrąglonych lub okrągłych, na przykład mogą być to okulary typu cat eye, czyli kocie oko, okulary o kształcie typ aviator, a także owalne.

  Trzeba wtedy również zwrócić szczególną uwagę na wielkość oprawy. Najlepiej unikać okularów o oprawkach małych, które będą wąskie lub niskie, ponieważ nie będą one wtedy dobrze wyglądały z tym typem twarzy. Również odradza się noszenie okularów o oprawkach idealnie okrągłych, które określane są jako lenonki.

  Okulary do twarzy kwadratowej

  okulary do twarzy kwadratowej

  Twarz kwadratowa od prostokątnej różni się przede wszystkim swoją wysokością, dlatego też nie jest ona aż tak pociągła. Jakie okulary będą najlepiej się do niej prezentowały?

  W przypadku kwadratowej twarzy mamy również do czynienia z ostrymi rysami twarzy, dlatego najlepiej zdecydować się na takie okulary, które będą mogły je złagodzić. Polecane są zatem oprawki okularowe o zaokrąglonym kształcie, na przykład okulary owalne, okrągłe. Również dobrym wyborem mogą być okulary o zwężających się do dołu oprawkach jak wspomniane wcześniej aviatory.

  Osoby mające kwadratową twarz nie powinny natomiast decydować się na noszenie oprawek o kształtach kanciastych, na przykład prostokątnych oprawek, ponieważ mogą one spowodować jeszcze mocniejsze pokreślenie ostrych rysów twarzy.

  Okulary do twarzy trójkątnej

  okulary do twarzy trójkątnej

  W przypadku twarzy trójkątnej mamy do czynienia ze zwężającym się do dołu kształtem, dlatego też głównym celem będzie w tym przypadku zrównoważenie dołu oraz góry twarzy.

  Osoby z trójkątnym kształtem twarzy powinny przede wszystkim poszukiwać dla siebie oprawek o zaokrąglonym kształcie, które jednocześnie nie będą zbyt grube oraz masywne. Dobrym wyborem mogą być wtedy oprawki, które mają niewidoczną dolną oprawę.

  Z kolei przy tym kształcie twarzy nie powinno się nosić okularów bardzo masywnych, prostych, geometrycznych. Również nie powinno się nosić opakowań, które mogą podkreślić nadmiernie linię brwi.

  Gdy dobierzesz już okulary do kształtu twarzy, pamiętaj że o każde okulary należy dbać. Przygotowaliśmy prosty poradnik w którym dowiesz się m. in. jak czyścić okulary, żeby nie było smug: link do artykułu

  Jak dobrać kolor oprawek okularowych?

  Dobierając odpowiednie oprawki okularowe, warto też pamiętać o tym, że duże znaczenie ma ich kolorystyka. Będzie ona również miała wpływ na to, jak twarz zostanie wymodelowana.

  Warto pamiętać wtedy o ogólnej zasadzie, że ciemniejsze kolory pozwalają na pomniejszenie, natomiast jaśniejsze lub przezroczyste na powiększenie.

  Wobec tego w przypadku okrągłej twarzy najlepszym wyborem będą okulary o czarnym lub innym ciemnym kolorze, które będą miały grubszą oprawkę. Wtedy będą one mogły spowodować, że rysy twarzy będą też mocniej zarysowane.

  Gdy natomiast poszukuje się oprawek przeznaczonych dla twarzy kwadratowej czy prostokątnej, w takim przypadku warto skoncentrować się na tych jaśniejszych lub cieńszych, które nie będą aż tak mocno przyciągały uwagi.

  Warto też pamiętać o tym, że okulary o nietypowym kolorze mogą również odwrócić uwagę od kształtu twarzy oraz jej defektów.

  Okulary blokujące niebieskie światło
  Wybierz swój kolor

  okulary do komputera oprawka brązowa

  Okulary w eleganckiej brązowej oprawce

  okulary do komputera oprawka niebieska

  Okulary w modnej niebieskiej oprawce

  okulary do komputera oprawka czarna

  Okulary w eleganckiej czarnej oprawce

  okulary do komputera oprawka przezroczysta

  Okulary w modnej przezroczystej oprawce

  Jak dopasować rozmiar okularów?

  Również pod uwagę warto wziąć rozmiar okularów. Rozmiarem okularów określa się w tym przypadku wysokość oraz szerokość frontową oprawek, a także długość nauszników.

  Wielu producentów oferuje swoje okulary w kilku rozmiarach, które można wtedy dobrać do swojej twarzy odpowiednio.

  Głównym problemem jest w tym przypadku wybieranie zbyt małych oprawek okularowych w stosunku do twarzy. Należy pamiętać o tym, że wtedy nie tylko mogą one spowodować jej mniej estetyczny wygląd, na przykład uwydatnić jej rysy, ale również będą niekomfortowe w używaniu, ponieważ mogą ograniczać wtedy pole widzenia. Także okulary nie mogą być zbyt szerokie i wystawać zanadto poza szerokość kości policzkowych.

  Najlepiej więc przymierzyć okulary w paru rozmiarach lub przy zakupach online uwzględnić podane wymiary oprawek.

  Podsumowanie

  Wybór odpowiednich okularów ma bardzo duże znaczenie. Przy ich dobieraniu trzeba pamiętać nie tylko o tym, jaką mają one jakość czy cenę, ale również zwrócić uwagę na kształt oprawek oraz na to, jaki mają one kolor.

  Wiele osób uważa, że okulary nie pasują do ich twarzy, ale najczęściej jest to po prostu efekt niedopasowanych oprawek. Warto więc uwzględnić swój kształt twarzy i dobrać do nich takie, które pozwolą wtedy na poprawę jej wyglądu dzięki zamaskowaniu albo uwydatnieniu konkretnych obszarów.

  Najlepiej zatem zdecydować się na przymierzenie kilku oprawek okularowych przed zdecydowaniem się na zakup. To możliwe również w przypadku sklepów internetowych, które pozwalają na zwrot oprawek, jeśli nie odpowiadają one klientowi w pełni.

  Zastanawiasz się czy można kupić tanie i dobre okulary online, zobacz: Tanie okulary online, czy to możliwe?

  Jeśli więc chcesz wybrać odpowiednie okulary dla siebie, dobierz je do kształtu swojej twarzy. Dzięki temu będziesz wyglądać świetnie!