Przejdź do treści
okulary do komputera - czy warto

Okulary do komputera – czy warto je nosić?

  Pracujesz przy komputerze? Często masz problem z nadmiernie suchymi i bolącymi oczami lub ze skupieniem wzroku na ekranie? W takim przypadku pomyśl o zakupieniu specjalnych okularów do komputera. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na ich zakup i jakie są najważniejsze korzyści związane z nich noszeniem!

  Czy warto mieć okulary do komputera?

  Okulary mają przede wszystkim na celu poprawę wzroku u osób, które mają różne wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. Dodatkowo mogą one jednak spełniać inne funkcje, między innymi mogą poprawiać komfort korzystania z urządzeń wyposażonych w ekrany.

  Osoby, które regularnie korzystają z komputerów oraz innych urządzeń z ekranami, często mają problemy z zachowaniem odpowiedniej jakości wzroku.

  Długotrwałe korzystanie z ekranów może być związane z poniższymi skutkami:

  • Syndrom oka biurowego – u osób korzystających z komputerów oraz innego sprzętu może rozwinąć się „Office-Eye-Syndrom”, co można przetłumaczyć jako syndrom oka biurowego. Objawy tego symptomu włączają uczucie zmęczenia oczu, suchość oczu, bóle głowy i niewyraźne widzenie.
  • Ekspozycja na niebieskie światło – urządzenia elektroniczne wyposażone w ekrany emitują niebieskie światło, które oddziałuje negatywnie na naturalny cykl snu i czuwania, co prowadzi do zaburzenia wzorców snu. Zaburza ono produkcję naturalnego hormonu snu w organizmie – melatoniny. Ekspozycja na niebieskie światło może również powodować podwyższone ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
  • Rzadsze mruganie – podczas patrzenia w ekran mruga się rzadziej, co może prowadzić do suchości i zmęczenia oczu.
  • Dyskomfort – długotrwałe korzystanie z komputerów oraz innych urządzeń wyposażonych w ekrany może prowadzić do dyskomfortu szyi i ramion, a także wywoływać problemy z prawidłową postawą.
  • Zwiększone ryzyko krótkowzroczności – dzieci często korzystające z urządzeń z ekranami częściej mają problemy z krótkowzrocznością.

  Aby zminimalizować ryzyko związane z korzystaniem z ekranów, na przykład komputera lub telewizora, warto zdecydować się na noszenie specjalnie przeznaczonych do tego celu okularów.

  Wybierz swój kolor

  • Produkt w promocji
   539 

  • Produkt w promocji
   539 

  • Produkt w promocji
   539 

  • Produkt w promocji
   539 

  Jakie okulary kupić do pracy przy komputerze?

  Okulary komputerowe przeznaczone są dla osób, które spędzają znaczną ilość czasu przed ekranem komputera lub innymi urządzeniami elektronicznymi.

  Jako okulary do komputera najlepiej sprawdzają się okulary filtrujące światło niebieskie (Blue Light Filter lub Blue Blocker), czyli światło sztuczne, które emitowane jest przez ekrany urządzeń.

  Tego rodzaju okulary zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia ilości niebieskiego światła, które może powodować u człowieka szereg negatywnych konsekwencji, między innymi nadmierne zmęczenie oczu, bóle głowy i zaburzenia rytmu snu. Dodatkowo redukują odblaski – refleksy, co również poprawia komfort widzenia.

  Okulary blokujące niebieskie światło mogą być bardzo pomocne dla osób, które doświadczają objawów wynikających z nadmiernego patrzenia w ekran, takich jak suchość oczu, uczucie zmęczenia oczu, niewyraźne, zamazane widzenie. Zmniejszając ilość niebieskiego światła docierającego do oczu, okulary komputerowe mogą złagodzić te objawy i zwiększyć komfort pracy na komputerze lub innym urządzeniu przez dłuższy czas.

  Dlaczego warto wybrać okulary z filtrem niebieskiego światła do komputera?

  okulary do komputera, okulary do laptopa

  Wybór okularów wyposażonych w filtr światła niebieskiego zapewnia szereg korzyści dla ich użytkowników.

  Żeby określić, czy rzeczywiście noszenie okularów z filtrem niebieskiego światła jest korzystne dla zdrowia, zostały one poddane wnikliwym badaniom naukowym.

  Badania te wykazały, że soczewki okularowe filtrujące światło niebieskie mogą częściowo filtrować wysokoenergetyczne światło krótkofalowe bez znacznego pogorszenia jakości widzenia i jakości snu. Wobec tego soczewki te mogą być używane do ochrony siatkówki przed potencjalnym zagrożeniem światłem niebieskim.

  Ponadto wykazały one, że okulary blokujące niebieskie światło poprawiły jakość snu i zmniejszyły objawy zmęczenia oczu w grupie osób, które korzystały z urządzeń elektronicznych przez kilka godzin godziny dziennie.

  Jak dobrać odpowiednie okulary z filtrem niebieskiego światła?

  Wybierając okulary typu Blue Blocker dla siebie, konieczne jest uwzględnienie paru istotnych czynników. Zaliczane są do nich:

  • Rodzaj szkła filtrującego światło niebieskie,
  • Rodzaj oprawki okularowej – damska, męska, dziecięca, unisex,
  • Wielkość oprawki okularowej – szersza zapewnia większe pole widzenia,
  • Moc szkieł okularowych – w przypadku osób wymagających korekcji wzroku,
  • Jakość wykonania okularów z filtrem niebieskiego światła.

  Uwzględniając powyższe czynniki, można wybrać takie okulary z filtrem światła niebieskiego, które będą wyróżniały się optymalną skutecznością, trwałością i stylowym wyglądem.

  Szkła z filtrem światła niebieskiego – jakie wybrać?

  O skuteczności działania okularów filtrujących niebieskie światło decyduje zastosowany w nich rodzaj szkieł.

  Na rynku znajdują się różne rodzaje szkieł tego typu, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie ich budowie i właściwościom.

  Szkła filtrujące światło niebieskie podzielić można na trzy główne kategorie:

  • Szkła z powłoką filtrującą światło niebieskie,
  • Szkła powlekane filtrem blokującym światło niebieskie,
  • Szkła formowane z materiału, który ma właściwości filtrujące światło niebieskie.

  Najskuteczniejsze działanie mają ostatnie szkła, czyli takie, które powstają z materiału blokującego światło niebieskie. Dzięki temu, że są one odlewane z takiego typu materiału, ich efektywność filtracji jest o wiele wyższa od szkieł z powłokami i powlekanych, które także mogą z czasem tracić swoje właściwości.

  Do szkieł odlewanych z materiału blokującego niebieskie światło zaliczane są szkła powstające z naturalnej melaniny, na przykład szkła Melanin Max Protect, które redukują światło niebieskie o długości 380-460 mm do 94%. Soczewki z powłoką standardową blokują je jedynie do 11%, a te z soczewkami powlekanymi do 33%.

  Melanina jest naturalnym barwnikiem występującym w skórze, włosach i tęczówce oka. Jej zadaniem jest blokowanie światła UV. Melanina używana do tego typu szkieł produkowana jest w laboratorium przez drobnoustroje.

  Czy okulary do komputera można nosić codziennie?

  Tak, okulary komputerowe można nosić na co dzień. Jest to rekomendowane zwłaszcza dla osób, które spędzają dużą ilość czasu przed komputerem lub innymi ekranami.

  Okulary do czytania a okulary do komputera – czym się różnią?

  Okulary do czytania i okulary komputerowe są przeznaczone do różnych celów i w związku z tym mają różne cechy.

  Okulary do czytania przeznaczone są dla osób z dalekowzrocznością oraz starczowzrocznością. Wady te utrudniają oczom skupienie się na obiektach z bliska. Okulary do czytania mają moce plusowe i pomagają powiększyć tekst, ułatwiając dzięki temu czytanie książek, gazet i innych materiałów z bliska.

  Z kolei okulary komputerowe mają na celu zmniejszenie ilości niebieskiego światła i odblasków pochodzących z ekranów elektronicznych, które mogą powodować zmęczenie oczu i zakłócać rytm snu. Takie okulary mogą mieć różne moce – plusowe i minusowe, a także dostępne są jako zerówki.

  Wobec tego wtedy, gdy chce się skorzystać z komputera, tabletu lub smartfona, najlepiej używać do tego celu okularów komputerowych. Zwykłe okulary do czytania lepiej nadają się do czytania materiałów drukowanych. Warto jednak wskazać, że okulary plusowe także mogą być wyposażone w filtr światła niebieskiego.

  Okulary do komputera – czy można nosić je bez wady wzroku?

  Tak, można nosić okulary komputerowe, nawet jeśli nie ma się wady wzroku. Okulary te redukują ilość niebieskiego światła i odblasków pochodzących z ekranów i mogą być pomocne dla każdego, kto spędza przed nimi dużo czasu.

  Nawet osoby o doskonałym wzroku mogą odczuwać objawy syndromu oka biurowego, w tym bóle głowy, niewyraźne widzenie i suchość oczu. Okulary komputerowe mogą zmniejszyć te objawy.

  Jakie okulary do komputera – szkła plusowe czy minusowe?

  To, czy potrzebujesz okularów z soczewkami plus czy minus do komputera, zależy od kondycji oczu, a dokładnie od tego, czy ma się wadę wzroku wymagającą skorygowania.

  Gdy pojawiają się trudności z widzeniem obiektów z bliska, na przykład podczas czytania książki lub pracy na komputerze, konieczne będą okulary z korekcją plusową, które potocznie nazywane są okularami do czytania. Soczewki te powiększają obiekty znajdujące się z bliska i ułatwiają dostrzeganie drobnego tekstu lub szczegółów na ekranie komputera.

  Z drugiej strony, jeśli pojawiają się trudności z widzeniem przedmiotów z dużej odległości, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub oglądania telewizji, potrzebne będą okulary z minusową mocą. Soczewki te pomagają korygować krótkowzroczność, która jest powszechną wadą wzroku utrudniającą dostrzeganie obiektów znajdujących się w oddali.

  Niektóre osoby mają jednak zarówno problemy z widzeniem obiektów z bliska, jak i z daleka. W takim przypadku stosowane są soczewki dwuogniskowe lub progresywne, które łączą zarówno plusową, jak i minusową moc.

  czy warto okulary do komputera

  Okulary do komputera damskie

  Są to specjalne okulary komputerowe przeznaczone dla kobiet, które wyróżniają się stylowymi oprawkami w różnych kolorach. Więcej na ten temat w artykule: okulary do komputera damskie

  Okulary do komputera męskie

  Obejmuje grupę okularów komputerowych przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn, którzy potrzebują ochrony wzroku. Zobacz dla kogo są rekomendowane oraz jak dobrać męskie okulary: Link do artykułu >>

  Okulary do komputera dla dziecka

  Okulary o mniejszych oprawkach, które przeznaczone są specjalnie dla dzieci, by chronić ich wzrok przed szkodliwymi niebieskim światłem. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: okulary do komputera dla dziecka. Dowiesz się z niego min. kiedy i jak dobrać odpowiednie okulary oraz ile kosztują.

  Okulary do komputera zerówki

  Okulary te mają szkła zerówki i przeznaczone są dla osób, które nie mają wad wzroku albo noszą soczewki kontaktowe. Czym są zerówki do komputera i czy warto je kupić: link do artykułu >>

  Okulary do komputera – FAQ:

  Czy okulary do komputera pomagają?

  Tak, noszenie okularów komputerowych z filtrem niebieskiego światłą pomaga w poprawie komfortu i zdrowia oczu.

  Ile kosztują okulary do komputera?

  Ceny zależne są od wybranego wariantu okularów. Okulary ze szkłami z melaniny to wydatek około 540-600 złotych.

  Czy okulary do komputera są pomocne dla osób z zespołem suchego oka?

  Tak, okulary te redukują nadmierną suchość oczu wywołaną przez długotrwałe patrzenie się w ekran, dlatego polecane są dla osób mających zespół suchego oka.

  Źródła:

  Cuthbertson, Fiona M., et al. „Blue light–filtering intraocular lenses: Review of potential benefits and side effects.” Journal of Cataract & Refractive Surgery 35.7 (2009): 1281-1297.

  Leung, Tsz Wing, Roger Wing-hong Li, and Chea-su Kee. „Blue-light filtering spectacle lenses: optical and clinical performances.” PloS one 12.1 (2017): e0169114.

  Dabrowiecki, Alexander, Alexander Villalobos, and Elizabeth A. Krupinski. „Impact of blue light filtering glasses on computer vision syndrome in radiology residents: a pilot study.” Journal of Medical Imaging 7.2 (2020): 022402-022402.